Nietrzeźwy pasażer a uprawnienia taksówkarza


Taksówka jest popularnym środkiem transportu przydatnym w wielu sytuacjach. Korzystamy z niej podczas jazdy po mieście, przejazdów na lotnisko, dworzec kolejowy czy autobusowy, a nawet do szpitala. Zdarza się też, że zamawiamy przejazd taksówką, gdy wracamy z imprezy, podczas której piliśmy alkohol i w związku z tym nie możemy kierować pojazdami. To wygodny sposób, aby o każdej porze bezpiecznie dotrzeć do domu. Jednak czasem pasażer taksówki może być mocno pijany i zachowywać się w niekontrolowany sposób. Jakie uprawnienia ma wtedy kierowca?

Co może zrobić kierowca, gdy pasażer jest pijany?

Taksówkarz podczas jazdy musi dbać o bezpieczeństwo i zdrowie swoje, pasażera, a także innych użytkowników dróg, dlatego powinien być maksymalnie skoncentrowany na prowadzeniu pojazdu. Takie obowiązki rodzą też konkretne uprawnienia, z których osoba wykonująca przewóz osób korzysta, aby zminimalizować ryzyko związane z jazdą autem. Zgodnie z tymi wytycznymi taksówkarz ma prawo odmówić wykonania kursu, jeśli do jego samochodu chce wsiąść osoba w stanie upojenia alkoholowego. Nie chodzi tu oczywiście o żadną dyskryminację czy osobiste uprzedzenia, ale o to, że taki klient nie zawsze w pełni kontroluje swoje zachowanie i może przeszkadzać kierowcy w prowadzeniu pojazdu.

Taksówkarz jest odpowiedzialny za stan pojazdu, a także za dobro swoje i wszystkich innych osób uczestniczących w ruchu, wobec czego nie może dopuszczać do zaistnienia ryzykownych sytuacji na drodze. Takim ryzykiem byłby kurs z człowiekiem pijanym, który mógłby go rozpraszać, przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu, a także choćby nagle stracić przytomność czy odpiąć pasy bezpieczeństwa, co jest niezwykle niebezpieczne szczególnie przy hamowaniu. Warto również wiedzieć, że jeśli nawet kurs się odbył, ale osoba po spożyciu alkoholu zachowuje się agresywnie albo nie chce zapłacić za przejazd, to taksówkarz nie zostaje z tym problemem sam. Ma prawo wezwać policję, która podejmuje dalsze kroki, w tym te związane z odpowiedzialnością karną za popełnione pod wpływem alkoholu wykroczenia.

Wróć do bloga